Een favoriet
Ajam smoor is misschien wel de allerbekendste boemboe van Nederland en dan ook voor velen een vertrouwd en bekend Indisch gerecht.
Vrijwel iedereen kent ze wel, de zakjes en pakjes uit de supermarkt. Een kant-en-klare pasta die je een beetje aanbakt en dan aanlengt met water. Handig voor drukke dagen en vaak best oké van smaak.

Toch merken we steeds weer hoeveel lekkerder het is om zelf een boemboe te maken. Het kost maar een beetje extra tijd en de smaak wordt meteen beter. De geur die je keuken vult wanneer alles rustig staat te sudderen voelt meteen zoals vroeger bij mijn opa en oma thuis.
De oorsprong van ajam smoor
De naam komt van het Indonesische woord voor ‘stoven’. In veel families werd dit gerecht al generaties lang doorgegeven, zo ook bij mij. Elke regio en elk gezin heeft zijn eigen manier van bereiden. Soms net wat zoeter, soms wat frisser door meer tamarinde.

In Nederland groeide ajam smoor (of ayam semur) uit tot een van de bekendste Indische klassiekers. Wij kennen het zelf als een gerecht dat bijna altijd goed valt tijdens een rijsttafel of een “eenvoudige” doordeweekse maaltijd.
Zelf een boemboe maken
In de basis gebruiken we sjalotten, knoflook, rode peper, tomaat, nootmuskaat, laos, djahé, tamarinde, gula djawa en eventueel kemirinoten. Door alles fijn te malen ontstaat een geurige pasta die straks de smaak van de smoor bepaalt. Het voordeel van zelf maken is dat je het precies kunt afstemmen op je eigen voorkeur.

Hou je van wat meer pit of juist een mildere saus, dan pas je het eenvoudig aan. Een sterke hakmolen is hierbij echt fijn en daarom kunnen wij die van onszelf van harte aanbevelen. Het maakt het werk lichter en zorgt voor een gladde boemboe die mooi mengt met de kip.
Het smoren van de kip
Wij gebruiken graag drumsticks. Die blijven mals en nemen de smaak goed op. Liever geen bot? Dan werkt kipdijfilet uitstekend. Laat de kip rustig garen. Minimaal anderhalf uur onder de deksel, zodat de kruiden de tijd krijgen om in het vlees te trekken.

Daarna nog even zonder deksel zodat de saus kan inkoken. Tijdens dit laatste stukje wordt de smoor iets dikker wat het gerecht nog meer smaak geeft. De geur die dan opstijgt doet mij altijd denken aan etentjes bij familie.
Wat je erbij eet
Witte rijst is eigenlijk een vast onderdeel bij ajam smoor. De neutrale smaak vormt een mooie basis voor de kruidige saus. Groenten geven het geheel wat frisheid. Denk aan sambal goreng boontjes of aan iets frisser zoals ketoprak. Een beetje Indisch zuur maakt het geheel nog completer. Atjar ketimoen of atjar tjampoer past daarom heel goed naast dit gerecht.


80 reacties
Hallo,
Ik wil dit gerecht maken voor 6 personen.
Wat zijn dan de ingrediënten?
Hoi Nadine, dan zou ik alleen wat extra kip kopen (bij drumsticks bijvoorbeeld 1,5 kilo met bot) en wat extra vocht toevoegen met extra ketjap manis zodat het goed kan pruttelen. Let op dat het dan ook wat langer op staat! Succes!
Hey Guys
In heb gemaakt dit Smoor recept. FABULOUS ?
BEDANKT voor het recept.
Haha goed om te horen dat ons recept in de smaak viel Tom! En uiteraard graag gedaan 🙂
Hoi hoi,
Vandaag gemaakt, maar was te nat. Had ik iets anders kunnen doen? Voor 8 personen gemaakt en de ingrediënten x2 gedaan. Moest het vuur hoger? Deksel half op de pan? Ik weet het niet. Smaak was wel goed!
Gr. Anous
Hoi Anous, fijn dat het ondanks dat het nog wat nat was in de smaak viel! Aangezien je 2x zoveel vocht hebt gebruikt duurt het inkoken langer. Een oplossing is inderdaad het vuur net iets hoger en de deksel (eerder) van de pan halen om het geheel in te dikken.
Dit is echt een heerlijk recept. Vorige week voor het eerst gemaakt en vandaag staat hij weer op het menu. Lekker met boontjes rijst atjar en kroepoek.
Leuk om te horen dat je zo enthousiast bent over ons recept Rob dat je ‘m in een week tijd 2 keer hebt gemaakt! 🙂 Fijn dat je ervan genoten hebt 🙂
Wat ben ik blij met jullie site smaakmenutie, en dan vooral de indische gerechten. Super makkelijk te maken en overheerlijk.
Gisteravond genoten van deze ajam smoor met sambal goreng boontjes.
Dat vinden we heel leuk om te horen Annette! Dat is ook precies wat we voor ogen hebben met onze recepten 🙂 Fijn dat het in de smaak viel, lekkere combi de smoor met boontjes!