Home Erik's Asia Sajoer boontjes

Sajoer boontjes

Indische klassieker

door SmaakMenutie
Sajoer boontjes

Een wereldreiziger

Sperziebonen zijn niet meer weg te denken uit de Nederlandse keuken. Toch zijn ze allesbehalve oer-Hollands. Hun wortels liggen in Zuid-Amerika, waar ze al duizenden jaren worden geteeld.

Via Spanje en Portugal vonden ze hun weg naar de rest van Europa. In Nederland werden ze vroeger liefkozend ‘aspergieboontjes’ genoemd, omdat ze – net als asperges – vaak met gesmolten boter en nootmuskaat werden geserveerd.

Sajoer boontjes

Tegenwoordig belanden sperziebonen in veel meer gerechten, van ovenschotels tot Aziatische curry’s. En ook in de Indische keuken spelen ze een belangrijke rol. Ze vormen een vertrouwde smaakmaker in gerechten als sambal goreng boontjes of deze heerlijke klassieker: sajoer boontjes.

Groente met een plus

Behalve veelzijdig en smakelijk zijn sperziebonen ook nog eens goed voor je. Ze bevatten weinig calorieën, maar zitten boordevol vezels, vitamine C, foliumzuur en antioxidanten. Daarmee ondersteunen ze niet alleen je spijsvertering, maar ook je weerstand.

Sajoer boontjes recept

Door ze kort te garen blijven ze knapperig én behouden ze hun voedingswaarde. In dit recept kun je kiezen: even voorkoken of langzaam garen in de kruidige saus. Beide manieren zijn lekker – het is maar net hoeveel tijd je hebt.

De geur van de boemboe

Wat sajoer boontjes natuurlijk zo speciaal maakt is de huisgemaakte boemboe. Geen kant-en-klare saus dus, maar een verse kruidenpasta die je echt in een paar minuten maakt. Je hebt alleen een hakmolen of vijzel nodig. Mix 2 sjalotten, 2 tenen knoflook, 1 rode peper, 1 theelepel gemalen laos, 1 theelepel djahé, 1 theelepel trassi en een scheut zonnebloemolie tot een gladde pasta.

Sajoer boontjes boemboe
Zelfgemaakte boemboe

Fruit de boemboe zachtjes aan tot alles geurt en begint te kleuren. Voeg 1 eetlepel gula djawa (of palmsuiker), 1 eetlepel ketjap manis, 100 ml groentebouillon, een klein blikje kokosmelk, een gekneusde stengel sereh en 2 salam blaadjes toe. Laat het geheel een paar minuten zachtjes indikken.

Garen op jouw manier

De sperziebonen mogen nu bij de saus. Je kunt kiezen: zijn ze al beetgaar gekookt, dan hoef je ze alleen even te laten mee verwarmen. Houd je van gemak of wil je geen extra pan gebruiken? Laat ze dan garen in de saus zelf.

Boontjes sajoer

Reken dan op zo’n 25-30 minuten en schep af en toe om. Het resultaat is net zo lekker – misschien zelfs nog kruidiger, omdat de boontjes alle smaken rustig opnemen. Voor wat extra pit kun je er nog een paar ringetjes rode peper overheen strooien vlak voor het serveren.

Heerlijk bij de rijsttafel

Sajoer boontjes passen perfect bij een Indische rijsttafel. Serveer ze met witte rijst en bijvoorbeeld ajam smoor of daging Bali. Het gerecht is smeuïg, hartig, een tikje zoet en precies kruidig genoeg. Je hebt niets uit een pakje nodig om deze klassieker op tafel te zetten. En geloof ons: als je eenmaal je eigen sajoer boontjes maakt, wil je niet anders meer.

Boemboe boontjes
Sajoer boontjes

Sajoer boontjes

Personen: 4 Bereidingstijd:
Beoordeling 4.1/5
( 124 keer gestemd )

Ingrediënten

  • 400 g sperziebonen
  • 165 ml kokosmelk
  • 2 sjalotten
  • 2 tenen knoflook
  • 2 blaadjes salam (Indisch laurier)
  • 1 stengel sereh
  • 1 rode peper
  • 1/2 groentebouillon blokje
  • 1 el ketjap manis
  • 1 el gula djawa
  • 1 tl djahé
  • 1 tl gemalen laos
  • 1 tl trassi
  • Zonnebloemolie

Zo maak je het

  • Verwijder de uiteinden van 400 g sperziebonen en kook de boontjes ongeveer 6 minuten. Spoel daarna direct af onder ijskoud water zodat ze niet verder garen.
  • Mix in een hakmolen 2 sjalotten, 2 tenen knoflook, 1 rode peper, 1 tl gemalen laos, 1 tl djahé, 1 tl trassi en een scheut zonnebloemolie tot een gladde boemboe.
  • Bak de boemboe 2-3 minuten aan in een wok. Voeg vervolgens 1 el gula djawa en 1 el ketjap manis toe en meng door het geheel.
  • Voeg vervolgens 100 ml water toe samen met een 1/2 verkruimeld groentebouillonblokje. Voeg tevens 1 klein blikje dikke kokosmelk van 165 ml toe. Laat het geheel op matig vuur pruttelen zonder deksel.
  • Voeg ook 1 gekneusde stengel sereh toe en 2 salam blaadjes. Laat enkele minuten ietwat indikken.
  • Doe de sperziebonen erbij en laat (af en toe omscheppen) de boontjes weer warm worden en nog wat verder garen.
  • Als de saus de gewenste dikte heeft kan je het serveren. Je kan ook de boontjes garen in de saus. Dit duurt dan wat langer (30 minuten) maar dan hoef je de boontjes niet voor te koken. Voeg naar smaak extra rode peper toe.

Sajoer boontjes

TIP

Wil je de saus wat indikken? Haal dan de laatste minuten de deksel van de pan en voeg wat gebakken uitjes toe. Deze zorgen ervoor dat je saus heel snel indikt!

Heb je dit gemaakt?

Laat het ons weten via onze Instagram of Facebook met @SmaakMenutie of #SmaakMenutie. We zijn benieuwd naar het resultaat!

Misschien valt dit ook in de smaak

54 reacties

Jeannette 27 februari 2021 - 10:15

Gisteren het recept gemaakt , heerlijk een explosie van smaken, goed recept 👍

Reply
SmaakMenutie 28 februari 2021 - 14:23

Leuk om te horen Jeannette, fijn dat ons recept in de smaak viel 🙂

Reply
Nadine 24 september 2020 - 18:16

Hallo,
Ik wil dit gerecht maken voor 6 personen.
Wat zijn dan de ingrediënten?

Reply
SmaakMenutie 25 september 2020 - 15:41

Hoi Nadine,

Voor 6 personen zou ik onderstaande als richtlijn nemen:

500 gr sperziebonen
2 sjalotten
2 tenen knoflook
1 rode peper (lombok)
1 cm verse gember (of 1 tl gemberpoeder)
1 tl laos
3 tl gula djawa (of bruine suiker)
1 tl trassi
1 groente bouillonblokje
3 tl ketjap manis
150-200 ml kokosmelk)
2 salam blaadjes (Indisch laurier) (optioneel)
1 stengel sereh (citroengras) (optioneel)

Reply
Sander de Jong 29 augustus 2020 - 19:15

Vandaag gemaakt, met kokosmelk, en 2 tenen zwarte knoflook en 1 witte. Was zeer geslaagd, hier komt er geen conimex meer in zei mijn vriendin….

Reply
SmaakMenutie 30 augustus 2020 - 15:36

Haha heel goed! 🙂

Reply
Lidy 12 juni 2020 - 11:53

Hoi heren, een je dit warm of koud?

Reply
SmaakMenutie 12 juni 2020 - 13:31

Lekker warm Lidy!

Reply
Michelle 21 april 2020 - 20:11

Vanavond deze heerlijke boontjes gemaakt, samen met de ajam ketjap. Echt heerlijk! Deze ga ik vaker maken, mmm 🙂

Reply
SmaakMenutie 22 april 2020 - 12:00

Lekker met ajam ketjap Michelle! Fijn dat het in de smaak viel 🙂

Reply
1 2 3 4 5 6