Een kleurrijk groentefeestje
Urap urap is een overheerlijk Indisch bijgerecht dat barst van de groenten én smaak. Bestaande uit knapperige, beetgare groenten gemengd met een kruidige boemboe en geraspte kokos.
Het was natuurlijk niet de eerste keer dat we urap urap zelf maakten, maar nu is ‘ie helemaal perfect. Persoonlijk vind ik het een van de lekkerste Indische gerechten die er zijn. Het gerecht is fris, een tikkie pittig en eigenlijk perfect in balans. Een ideaal bijgerecht dat elke rijsttafel compleet maakt.
De zelfgemaakte boemboe is de smaakmaker
De smaakmaker is uiteraard de boemboe. Die maken we van rode paprika, rode peper, sjalot, knoflook, limoenblaadjes (djeruk perut), trassi (gefermenteerde garnalenpasta), ketoembar (korianderpoeder) en kurkuma. Alles gaat de hakmolen in tot we een gladde pasta hebben.
Voor een vegetarische variant kun je de trassi overigens gewoon weglaten, dan is de boemboe nog steeds vol van smaak. De boemboe fruit je kort aan in wat zonnebloem olie, en vervolgens voeg je gula djawa (of bruine basterdsuiker), het sap van een halve limoen en de geraspte kokos toe. De combinatie van precies de juiste hoeveelheden maken dit voor ons de perfecte urap urap. Ik weet zeker dat ‘ie bij jou ook in de smaal valt.
Geraspte kokos
Een van de belangrijkste ingrediënten van urap urap is uiteraard de geraspte kokos. Deze zorgt niet alleen voor de textuur maar ook voor een tikkie zoete smaak die de pittigheid van de boemboe goed balanceert.
Je kunt kiezen voor verse kokos (als je die kunt vinden, zeker eens doen), of gebruik kant-en-klare geraspte kokos uit de toko of supermarkt. De kokos geeft echt die typische, tropische smaak die zo kenmerkend is voor de Indische keuken.
Groenten: varieer en experimenteer
Wat groenten betreft kun je alle kanten op. Wij kozen vandaag voor wortel, sperziebonen, witte kool en taugé. Blancheer de groenten kort zodat ze hun bite behouden en meng ze daarna met de warme boemboe-kokosmix.
Zowel koud als lauwwarm kan je ‘m serveren, maar persoonlijk vind ik ‘m nét iets lekkerder als hij nog een beetje warm is. Serveer met bijvoorbeeld sambal goreng telor (voor extra pit) en ajam smoor of bijvoorbeeld ajam betawi. Selamat makan!
34 reacties
Als ik het voor 8 personen maak moet ik dan alle ingrediënten verdubbelen?
Ik zou met de boemboe iets voorzichtiger zijn Len (X 1,5) en voor de groenten kan je wel de dubbele hoeveelheden aanhouden. Geniet ervan! 🙂
Hi,
Ik denk dat mijn gerecht te pittig is geworden , kan ik hier iets tegen doen
Groetjes ankie
Klein beetje extra citroen en suiker toevoegen. Dan moet het goed komen 🙂
Wauw, dit gerecht gemaakt met kerst, het was heerlijk!
Alleen maar positieve reacties van mij gasten.
Als voorgerecht had ik de indische pasteitjes, deze waren ook top!
Bedankt voor het recept. Ga ik nog zeker vaker maken.
Goedemorgen, ik had een zakje gedroogde djeruk perut gekocht maar nu ik jullie foto nog wat beter bekijk zien jullie blaadjes er vers uit!
Kan ik de gedroogde gebruiken of moet ik verse gaan kopen?
Alvast bedankt voor je reactie en voor de geweldig lekkere recepten!
Gedroogde blaadjes zijn geloof ik niet geschikt voor consumptie, dus ben bang dat je verse moet kopen Doreen! En bedankt voor je compliment, leuk om te horen 🙂
Heerlijk, gaat bij de favorieten.
Een tip, ik vries veel verse ingrediënten die ik bij de supermarkt/toko koop in. Djeruk perut en Pandanblad wassen, goed drogen, los invriezen en als ze bevroren zijn in een zakje. Gember schillen en in stukken invriezen enzovoorts.