Home Erik's Asia Risolles

Risolles

Indische snack met gehaktragout

door SmaakMenutie
Risolles

Eerbetoon

In mijn vroege jeugd gingen we met nieuwjaarsdag altijd naar mijn tante Ep (eigenlijk Elisabeth) de nicht van mijn grootmoeder, om elkaar gelukkig nieuwjaar te wensen. Ik kan mij nog goed herinneren hoe stampvol het huis was en hoe mijn tantes druk in de weer waren met allerlei Indische snacks zoals pasteitjes (met kip of gehakt), lemper, kroket kentang en risolles. Het was eind jaren tachtig, begin jaren negentig en de kenmerkende geur van Indisch eten die het hele huis vulde kan ik mij nog zo voor de geest halen; inclusief de geur van tabaksrook die het andere deel van de kamer domineerde. In die tijd immers nog heel gewoon. Gefascineerd was ik van al het lekkers en er ging steevast een flinke hoeveelheid snacks en eten mee naar huis, aangezien er altijd veel te veel werd gemaakt.

“Zij had dit al ontelbare keren gedaan en wist natuurlijk precies hoe die kenmerkende smaak van vroeger bereikt kon worden”

Op ons lijstje stond al lang (en na vaak de vraag te hebben gehad) om eens zelf risolles te maken. En vorig jaar zouden we samen met Inge, de zus van mijn vader, risolles gaan maken. Zij had dit al ontelbare keren gedaan en wist natuurlijk precies hoe die kenmerkende smaak van vroeger bereikt kon worden. Ze had al eens vertelt hoe het moest, maar we zouden het samen gaan maken die zomer. Helaas is zij vorig jaar na een kort ziekbed onverwacht overleden en is het er dus nooit meer van gekomen. Daarom vandaag als eerbetoon de risolles met gehakt. Misschien kreeg ik in mijn onderbewuste wat tips, want het resultaat mag er zijn. Ze smaken exact zoals mijn tantes ze dertig jaar geleden maakten en dus ook exact zoals Inge ze zou maken. Mooi hoe eten herinneringen creëert. Selamat makan!

Risolles

Risolles

Personen: 12 Bereidingstijd:
Beoordeling 4.2/5
( 60 keer gestemd )

Ingrediënten

  • 500 g rundergehakt
  • 350 g bloem
  • 250 g paneermeel
  • 750 ml melk
  • 50 g diepvries doperwten (optioneel)
  • 5 eieren
  • 3 tenen knoflook
  • 2 sjalotten
  • 2 runderbouillon blokjes
  • 1 winterpeen
  • 1 stengel bleekselderij
  • 1 prei
  • 2 el kristalsuiker
  • 1 tl gemalen nootmuskaat
  • 1 tl trassi
  • Zonnebloemolie (of frituurvet)

Zo maak je het

  • Snijd 1 (kleine) prei, 2 sjalotten en 3 tenen knoflook fijn. Snijd tevens 1 winterpeen en 1 stengel bleekselderij in hele kleine blokjes.
  • Fruit de sjalot en knoflook kort aan in een scheutje zonnebloemolie. Zet het vuur laag en meng 1 tl trassi door het ui-knoflookmengsel.
  • Voeg 500 g gehakt toe en rul al omscheppend bruin. Voeg ook 1 tl nootmuskaat en een snuf zout en peper toe.
  • Voeg de winterpeen, prei en bleekselderij toe en bak al omscheppend 5-7 minuten mee. Voeg 2 verkruimelde runderbouillon blokjes toe samen met 2 flinke el suiker. Meng grondig en bak nog even kort mee.
  • Voeg 3 el bloem toe en bak al omscheppend enkele minuten tot de bloem gaar is. Schenk in 4-5 etappes al roerend 250 ml (half)volle melk bij het geheel tot er een ragout ontstaat.
  • Meng optioneel 50 g ontdooide diepvriesdoperwten door het geheel. Laat volledig afkoelen.
  • Mix voor de flensjes 350 g bloem met 2 eieren, 1 tl zout, 500 ml melk en 3 el zonnebloemolie tot een glad beslag met een garde of keukenmachine.
  • Gebruik een anti-aanbaklaag pan en bak ongeveer 12 (flinter)dunne flensjes op middelmatig vuur. Gebruik een klein beetje zonnebloemolie of boter zodat de pan vettig blijft.
  • Zet alvast twee diepe borden klaar en vul de een met een flinke laag paneermeel en kluts in de ander 3 eieren los.
  • Vul elk flensje met ongeveer 2 el van het gehaktmengsel en vouw dicht als een envelop. Plak de rand dicht met het geklutste ei. Herhaal tot alle flensjes op zijn.
  • Haal de risolles eerst door het geklutste ei en daarna door het paneermeel. Zorg dat ze rondom goed bedekt zijn.
  • Frituur de rissoles in (circa) 4 minuten rondom goudbruin op 170-180 graden in de (frituur)pan. Frituur er maximaal 2-3 tegelijkertijd.

Risolles ingrediëntenRisolles ragoutRisolles beslagRisolles makenRisolles receptIndische risollesRisollesRisolles met gehakt

TIP

Heb je risolles over? Bewaar ze dan in de diepvries en warm ze zodra ze weer zijn ontdooid ongeveer 10 minuten op in de oven op 180 graden.

Heb je dit gemaakt?

Laat het ons weten via onze Instagram of Facebook met @SmaakMenutie of #SmaakMenutie. We zijn benieuwd naar het resultaat!

Misschien valt dit ook in de smaak

24 reacties

marcel 2 juni 2025 - 17:40

hoi ik heb vandaag het vandaag dit recept gemaakt, alleen was de buitenkant erg groot uitgevallen, het had meer weg van een smulroll ik had er 2 stevige eetlepel suiker toegevoegd, maar vond het niet zoet genoeg, ik had er ook boulion blokjes er bij gedaan, het had voor mij wat zouter gemogen, maar ja mn zoon vond het heerlijk

Reply
Brigitte 1 augustus 2024 - 14:03

Net de vulling gemaakt en straks de flensjes nog. Het is wel wat werk, maar zo leuk om je eigen snacks te maken.

Reply
1 2 3