Een klassieker
We hebben er weer een! Een echte Indische klassieker die misschien niet bij iedereen even bekend is: ajam besengeh.
Of is het ayam besengek? De exacte schrijfwijze kan verschillen, maar één ding staat vast: dit is een heerlijk kruidig en romig kipgerecht dat smelt op je tong. De kip wordt langzaam gegaard in een saus van kokosmelk en specerijen, waardoor de smaken diep in het vlees trekken. Het resultaat? Een verrukkelijk gerecht dat barst van de geurige Indische smaakmakers.

Wat is ajam besengeh?
Ajam besengeh is een traditioneel gerecht uit de Indische keuken, afkomstig uit Sumatra. De basis wordt gevormd door kip, die langzaam stooft in een boemboe gemaakt van kemirinoten, koriander, galangawortel, knoflook, sjalot, en kurkuma. En natuurlijk lomboks (rode pepers) voor wat extra pit. In sommige varianten worden er ook limoenblaadjes aan toegevoegd, wat een frisse citrusachtige smaak afgeeft.

Mijn oma maakte dit gerecht vroeger met heel veel rode pepers, waardoor het behoorlijk pittig werd. Wij houden het bij één lombok, zodat de smaken mooi in balans blijven en het gerecht mild-pittig blijft. Zo proef je de rijke smaak van de kruiden zonder dat het te scherp wordt.

Hoe langer, hoe lekkerder
Zoals bij veel Indische stoofgerechten geldt: een beetje geduld doet wonderen. Laat je de kip extra lang op laag vuur sudderen, dan trekken de smaken van de specerijen steeds beter in het gerecht, worden de kruiden zachter van smaak en wordt het vlees zo mals dat het bijna vanzelf uit elkaar valt op je bord.

Serveertips
Dit gerecht is heerlijk met witte rijst, die de romige saus goed opneemt. Om je bord compleet te maken, kun je ajam besengeh combineren met een fris groentegerecht zoals ketoprak (een salade van taugé, komkommer en pindasaus) of atjar ketimoen (Indisch zuur van komkommer).

Ook sajoer boontjes past hier perfect bij. Wil je het helemaal afmaken? Serveer er dan kroepoek en seroendeng (geroosterde kokos met pinda’s) bij voor een extra crunch.

37 reacties
precies zoals wij het vroeger maakten
Ziet er goed uit! Wat is het verschil met Ajam opor?
Wat verschrikkelijk lekker weer! Sudderen in kokosmelk, ik ben er dol op. Ik heb er op mijn bord wel een beetje zout bij gedaan. Ga zo door! 😀😜
Wat kan ik gebruiken ipv kemirnoten? Ik woon in het buitenland en kan dit hier niet kopen..
Zou ze dan achterwege laten!
Beste Erik, ik kan niet gemakkelijk aan kippedijfilet komen of ik moet zelf gaan fileren! Kan ik het met bot maken? Vel eraf denk ik. Waarschijnlijk wordt kipfilet te droog? Dank
Klopt Janine, je geeft zelf het antwoord al 🙂 Geniet ervan!