Home Erik's Asia Be celeng base manis

Be celeng base manis

gestoofd vlees in ketjapsaus

door SmaakMenutie

Zacht gestoofd

We hebben inmiddels al heel wat Indische stoofgerechten gemaakt, maar deze be celeng base manis is stiekem echt een van onze favorieten.

Het is eigenlijk een super simpel gerecht. Je hebt maar een paar ingrediënten nodig, hoeft weinig voor te bereiden en de smaak doet denken alsof het je uren heeft gekost. Maar niks is minder waar, binnen een kwartier staat de pan op het vuur en daarna heb je er amper omkijken naar.

Be celeng base manis recept

Ketjap en sojasaus

Wat deze stoofpot extra lekker maakt is de saus. Een mix van ketjap manis en sojasaus zorgt voor die karakteristieke zoet-zoute smaak. Ketjap manis is een stroperige Indonesische saus op basis van gefermenteerde sojabonen, verrijkt met palmsuiker en kruiden. Sojasaus daarentegen is dunner, iets zouter, en zorgt voor balans. Samen geven ze het vlees veel smaak en een mooie glans.

Be celeng base manis ingrediënten

Lekker pruttelen

Voor dit gerecht gebruiken wij hamlappen. Dat is lekker stevig vlees dat na een tijdje sudderen heerlijk zacht wordt. We fruiten eerst wat knoflook en sjalotjes en voegen dan djahé (gemberpoeder), ketjap en sojasaus toe. Met een scheut water en een half bouillonblokje mag het vlees dan lekker pruttelen, zo’n 45 minuten met de deksel op de pan. De smaken trekken dan goed in en het vlees wordt lekker zacht.

Babi base manis

Afmaken en serveren maar

Na 45 minuten gaat de deksel van de pan en voegen we rode peper toe in dunne ringetjes. Dat geeft be celeng base manis net dat beetje pit. Laat de saus nog even zonder deksel inkoken tot ‘ie mooi stroperig is. Binnen een kwartier is het klaar. Wij serveren het graag met witte rijst en iets fris erbij, zoals atjar ketimoen en/of een groentegerecht. Denk aan bijvoorbeeld sambal goreng boontjes.

Sambal goreng boontjes boemboe

Be celeng base manis

Personen: 3-4 Bereidingstijd: Wachttijd:
Beoordeling 4.3/5
( 73 keer gestemd )

Ingrediënten

  • 500 g hamlappen
  • 3 tenen knoflook
  • 2 sjalotten
  • 1 rode peper
  • 1/2 kippenbouillon blokje
  • 4 el ketjap manis
  • 2 el sojasaus
  • 2 tl djahé
  • Zonnebloemolie

Zo maak je het

  • Snijd 500 g hamlappen in kleine stukjes (dobbelsteen formaat).
  • Snipper 2-3 sjalotten en snijd 3 tenen knoflook fijn.
  • Neem een ruime (braad)pan (zoals deze) of wok en braad het vlees op middelhoog vuur in een scheutje zonnebloemolie rondom bruin in circa 3-5 minuten. Het hoeft nog niet gaar te zijn.
  • Zet het vuur wat lager en fruit de fijngesneden sjalot en knoflook even aan bij het vlees. Voeg nu ook 2 ruime tl djahé toe en schep alles even grondig om.
  • Voeg nu 4-5 el ketjap manis toe en 2 el sojasaus.
  • Schenk ongeveer 200-250 ml water op het vlees samen met een 1/2 verkruimeld kippenbouillon blokje. Laat het geheel ongeveer 45 minuten sudderen met deksel op de pan.
  • Haal na 45 minuten de deksel van pan en voeg 1 (of meer) in ringetjes gesneden rode peper toe. Laat het zonder deksel op iets hoger vuur nog wat indikken tot de gewenste dikte. Dit duurt circa 15 minuten.

Heb je dit gemaakt?

Laat het ons weten via onze Instagram of Facebook met @SmaakMenutie of #SmaakMenutie. We zijn benieuwd naar het resultaat!

Misschien valt dit ook in de smaak

30 reacties

Rox 7 augustus 2019 - 17:36

Wat een heerlijk gerecht!
Gemaakt zonder de lombok ivm een tweejarige maar die heeft ook heerlijk gegeten

Reply
SmaakMenutie 8 augustus 2019 - 09:54

Dankjewel Rox, leuk om te horen 🙂 Over het algemeen zijn de Nederlandse pepertjes niet zo spicy, maar je kan ‘m gerust achterwege laten inderdaad

Reply
Tom 10 februari 2024 - 11:15

Ik ga het vandaag maken.

Reply
Tamara 28 maart 2020 - 10:29

Hai, ben benieuwd welk formaat braadpan je hiervoor gebruikt en ook bij de rendang?

Reply
SmaakMenutie 30 maart 2020 - 11:48

Hi Tamara, in principe maakt het formaat niet heel veel uit hoor! Wij gebruiken een braadpan met een diameter van 24 cm (4L). Succes! 🙂

Reply
Tirza van Netten 26 april 2020 - 09:13

Hoi Tim en Erik, ik eet zelf niet zo graag varkensvlees, kan ik de hamlappen ook vervangen voor rundvlees en veranderd dat nog iets aan de stooftijd? En welk rundvlees raden jullie dan aan?
Ben heel blij met jullie site, ik maak regelmatig een gerecht van jullie?.

Reply
SmaakMenutie 28 april 2020 - 09:39

Hoi Tirza, leuk om te horen dat je fan bent van onze recepten! ? Als je rundvlees wil gebruiken, dan kan je beter daging smoor maken https://smaakmenutie.nl/daging-smoor (als we je mogen adviseren)

Reply
Jeanine 21 oktober 2020 - 10:24

Nog een lekkere groente recept voor er bij?

Reply
SmaakMenutie 22 oktober 2020 - 10:18

Hi Jeanine, wij adviseren er wat atjar https://smaakmenutie.nl/atjar-ketimoen-maken/ bij te maken of kies bijvoorbeeld voor dit Indische groentegerecht: https://smaakmenutie.nl/urap-urap/ Succes!

Reply
N. Nescio 29 oktober 2020 - 16:55

Er viel me iets op in vergelijking met jullie recept voor snelle babi ketjap: bij dat gerecht laten jullie het vlees 15-20 minuten sudderen en wordt er specifiek gewaarschuwd dat hamlappen snel taai kunnen worden.
In dit gerecht, ook met hamlappen, laten jullie ze 45+15 minuten sudderen. Waarom kan dat hier geen kwaad en bij de babi ketjap wel?

Reply
SmaakMenutie 30 oktober 2020 - 15:37

Bedankt voor je bericht. En scherp opgelet :). Het verschil is dat de ‘snelle babi ketjap’ kort (een minuut of 20) suddert zónder deksel op de pan en op die manier vrij snel gaart. In dit gerecht gaat de deksel op de pan en pruttelt het heel langzaam gaart zonder dat de eerste 45 minuten veel vocht verdampt. De laatste 15 min gaart het vlees (veel) sneller en moet je vanaf dan dus oppassen dat het niet taai wordt.

Reply
1 2 3