Licht, smaakvol en snel klaar
Steak tartare klinkt misschien chic en ingewikkeld, maar eigenlijk is het een heel puur gerecht dat helemaal niet moeilijk is om te maken.
Het draait vooral om kwalitatief en super vers vlees. Naast de overige ingrediënten die natuurlijk ook van goede kwaliteit moeten zijn. Veel mensen denken bij steak tartaar meteen aan kerst of een chique diner, maar wij vinden het juist ook perfect voor een (weekend)lunch. Licht, smaakvol en lekker snel klaar. Als voorgerecht rekenen we meestal zo’n 75 gram steak per persoon. Voor een lunch nemen we ongeveer het dubbele, zodat het echt vult zonder al te zwaar te worden.
Waar komt steak tartare vandaan?
De oorsprong ligt in Frankrijk, waar het gerecht bekend werd als een mix van rauw rundvlees met een romige dressing. Er bestaan allerlei verhalen over reizende volkeren en rauw vlees, maar de versie die wij vandaag kennen is vooral een Franse creatie uit de bistro-keuken.

Door de jaren heen is het een vaste waarde geworden op menukaarten in heel Europa. Het leuke is dat er steeds meer variaties zijn ontstaan, van klassieke bereidingen tot moderne combinaties met andere toppings en kruiden. Toch blijft één ding hetzelfde: de kwaliteit van het vlees staat centraal.
Onze favoriete smaakmakers
Voor onze steak tartare gebruiken wij fijngesneden kogelbiefstuk of ossenhaas. Het vlees mengen we met een dressing van eidooier, scherpe mosterd, een scheutje Worcestersaus en olijfolie. Daarna komen de frisse smaakmakers erbij, zoals ragfijn gesneden sjalot, augurkjes en peterselie. Zo ontstaat een mooie balans tussen romig, fris en hartig.

Kappertjes passen er trouwens ook goed bij. En als je het extra feestelijk wil maken, kan je bovenop een eidooier leggen of bijvoorbeeld een gepocheerd eitje. Dat geeft net wat extra romigheid. Eerder maakten we trouwens al tonijntartaar en zelfs een vegetarische variant met tomaat. Leuk om mee af te wisselen, zeker als je gasten hebt die geen vlees eten.
Zo serveer je het
Steak tartaar hoort volgens de traditie met frietjes of toast. De krokante structuur past goed bij het zachte vlees. Voor de lunch kiezen wij vaak voor toast, zodat het wat lichter blijft. Een kleine groene salade ernaast maakt het helemaal af. Serveer het liefst meteen na het mengen, zodat het vlees koel en vers blijft. Door de pure smaken heb je verder weinig nodig.


7 reacties
Het was top!
Leuk om te horen Christel, fijn dat ons recept in de smaak viel! 🙂
Hoi eet je dit met rauwe biefstuk ?
Jazeker, dat is steak tartare 🙂
Ik heb gehoord dat je dit ook goed kan maken met ezeltjesvlees of te wel tri-tip. Hebben jullie daar ervaring mee? is wel heel mager vlees toch, en heb ik nog in de vriezer. Van proberen kan je leren, maar vragen is meer weten. Thx.
Oei, daar hebben we geen ervaring mee! Dus dat wordt dan proberen 😉 We zijn benieuwd!
Zo lekker. Bedankt smaakmenute voor
Dit heerlijke top recept.