Home HoofdgerechtenWitlofschotel met ham en kaas-mosterdsaus

Witlofschotel met ham en kaas-mosterdsaus

door SmaakMenutie
Witlofschotel met ham en kaas-mosterdsaus

Hollandse klassieker

Soms heb je van die gerechten die nooit vervelen. De oer-Hollandse witlofschotel met ham en kaas-mosterdsaus is er zo één.

Een echte klassieker uit de Hollandse keuken die ons doet denken aan vroeger. Lekker simpel, huiselijk en eigenlijk altijd goed. Onlangs maakten wij nog een witlofschotel met gehakt, maar vandaag gaan we dus voor de traditionele variant: witlofstronken gewikkeld in ham, met daaroverheen een romige saus met een lichte pit van mosterd en natuurlijk een laagje gesmolten kaas uit de oven.

Lichte bitterheid

Witlof is zo’n groente waar je van moet leren houden. Maar wie dat eenmaal doet, wil niet meer zonder. De lichte bitterheid geeft het gerecht zijn unieke smaak, zeker wanneer je het combineert met hartige ingrediënten zoals ham en kaas. Bovendien is witlof rijk aan vezels, vitamine C en foliumzuur. Die vezels ondersteunen een gezonde spijsvertering, terwijl foliumzuur belangrijk is voor de aanmaak van cellen. En dat is iets wat we in de drukte van alledag best kunnen gebruiken.

Witlofschotel met aardappelschijfjes

Leuk weetje: witlof werd in de negentiende eeuw per toeval ontdekt in België. Toen zogenaamde cichoreiwortels in een donkere kelder begonnen te ontkiemen. Zo ontstond de groente die we nu allemaal kennen. En eerlijk is eerlijk, wij zijn blij dat dat ‘foutje’ is gebeurd.

De romige saus met pit

Wat deze schotel natuurlijk helemaal afmaakt is de zelfgemaakte kaas-mosterdsaus. Wij smelten hiervoor boter in een pannetje en roeren er wat bloem doorheen tot een glad mengsel. Vervolgens voegen we in delen melk toe, zodat de saus mooi dik en romig wordt. Daarna mengen we er een flinke eetlepel grove mosterd doorheen, die zorgt voor net dat beetje extra pit en een snufje nootmuskaat voor om de bittere smaak van witlof te verzachten.

Witlofschotel maken

Tot slot gaat er een royale hand oude kaas in, die de saus een volle smaak geeft. Het is de moeite waard om deze saus zelf te maken. De variant uit pakjes of zakjes haalt het absoluut niet bij de volle smaak van een huisgemaakte saus. Bovendien weet je precies wat erin zit. Dus geen onnodige toevoegingen, alleen pure ingrediënten.

De oven doet de rest

Terwijl de saus pruttelt, leggen we aardappelschijfjes in een ovenschaal en wikkelen we de gekookte witlofstronken in dunne plakken ham. Vervolgens schenken we de saus gelijkmatig over de witlof en aardappeltjes, zodat alles bedekt is met een romige laag. We strooien er nog wat extra geraspte kaas overheen en schuiven de schaal zo’n 25 tot 30 minuten in de oven, totdat de bovenkant goudbruin is.

Witlofschotel uit de oven

Het resultaat: een smeuïge ovenschotel waarin de zachte witlof, hartige ham en volle saus perfect samenkomen. Serveer met een frisse salade of gewoon zo, als compleet hoofdgerecht op een koude dag. Wij maken deze witlofschotel met ham en kaas-mosterdsaus graag op doordeweekse avonden, wanneer we zin hebben in iets klassieks dat niet te veel moeite kost. Comfortfood op z’n best! Eenvoudig, smaakvol en gegarandeerd een succes op tafel.

Witlofschotel met ham en kaas-mosterdsaus

Witlofschotel met ham en kaas-mosterdsaus

Personen: 2-3 Bereidingstijd:
Beoordeling 4.1/5
( 84 keer gestemd )

Ingrediënten

  • 500 g voorgekookte aardappelschijfjes
  • 150 g geraspte (oude) kaas
  • 30 g (room)boter
  • 250 ml melk
  • 8 plakjes ham naar keuze
  • 4 stronken witlof
  • 3 el bloem
  • 1 el grove mosterd
  • 1/2 tl nootmuskaat

Zo maak je het

  • Verwarm de (hete)lucht oven voor op 180-190 graden.
  • Neem een ovenschaal en beleg de bodem van de ovenschaal met circa 500 g aardappelschijfjes.
  • Snijd de harde onderkant van 4 (of meer) witlofstronken, snijd ze over de lengte doormidden en verwijder eventueel het hart. Omwikkel elke stronk witlof met een plakje ham en leg deze bovenop de aardappelschijfjes.
  • Maak de kaassaus door 30 g boter te smelten in een pannetje. Zet het vuur lager en roer hier 3 el bloem doorheen. Voeg nu in etappes 250 tot 300 ml melk toe. Begin met een klein beetje zodat de saus gaat binden.
  • Voeg 1 flinke el grove mosterd toe en een snuf nootmuskaat (1/2 tl). Voeg ook 100 g geraspte oude kaas toe en blijf roeren zodat een gladde saus ontstaat. Proef en voeg eventueel meer mosterd toe.
  • Schenk de saus gelijkmatig over de aardappeltjes en witlof zodat alles bedekt is. Strooi vervolgens de overgebleven kaas over het geheel.
  • Plaats 25-30 minuten in de oven of totdat er een mooi goudgeel korstje is ontstaan.

Witlofschotel met ham en kaas-mosterdsaus

Heb je dit gemaakt?

Laat het ons weten via onze Instagram of Facebook met @SmaakMenutie of #SmaakMenutie. We zijn benieuwd naar het resultaat!

Misschien valt dit ook in de smaak

35 reacties

Elly 15 november 2020 - 14:23

Heerlijk recept weer!

Reply
SmaakMenutie 16 november 2020 - 10:04

Fijn dat ons recept in de smaak viel Elly! Leuk om te horen 🙂

Reply
Mariëtte 12 januari 2021 - 18:47

Ik had de aardappelen en de witlof niet echt gaar. Maar ga het nog eens maken want de saus was heerlijk.

Reply
SmaakMenutie 13 januari 2021 - 11:21

Hi Mariëtte, houd dan de volgende keer een wat langere kooktijd aan. Ovens willen nog wel eens van elkaar verschillen. Fijn dat de saus in de smaak viel! 🙂

Reply
Linda 18 januari 2021 - 11:20

Eigenlijk had ik een foto willen maken van het eindresultaat. Maar het zag er zo lekker uit, dat we gelijk zijn aangevallen op de ovenschotel.

Het was heerlijk, de kaassaus is echt heerlijk (en makkelijk)! Voor herhaling vatbaar.

Reply
SmaakMenutie 18 januari 2021 - 11:29

Haha dat horen we graag Linda, leuk!

Reply
Josje Kroes 23 januari 2021 - 20:40

Het was erg lekker, heb het vanavond gemaakt. De mosterd maakte het extra lekker. Dit komt vaker op tafel!

Reply
SmaakMenutie 24 januari 2021 - 15:36

Leuk om te horen Josje, fijn dat ons recept in de smaak viel 🙂

Reply
Elize 23 maart 2021 - 17:14

Al een paar keer gemaakt, heerlijk en zo gemaakt. Heel handig om het vooruit te maken, kan het zo de oven een een aanrader

Reply
SmaakMenutie 24 maart 2021 - 09:02

Leuk om te horen Elize! En inderdaad, een ideaal gerecht om van te voren al te maken 🙂

Reply
Johan 21 maart 2021 - 18:42

Bij mij was de witlof niet gaar en ook de aardappeltjes waren nog hard ondank de precies opvolgen van het recept. We hebben wat besteld om de teleurstelling weg te werken.

Reply
SmaakMenutie 22 maart 2021 - 10:32

Wat jammer Johan! Heb je de witlof wel gehalveerd en voorgekookte aardappelschijfjes gebruikt? Je zou ook het hart van de witlof de volgende keer kunnen verwijderen. Niet elke oven is hetzelfde overigens en ook de grootte van de witlof verschilt sterk. Wat langer in de oven laten garen kan ook helpen.

Reply
Ron 30 september 2021 - 12:30

Jullie zouden ook eens koolhydraatarme gerechten moeten plaatsen😉

Reply
1 2 3

Reacties