Broodpannenkoek
Wist je dat ‘roti’ letterlijk eigenlijk simpelweg ‘brood’ betekent? Terwijl als we het in Nederland hebben over roti we eigenlijk het bekende Surinaamse gerecht ‘roti kip massala’ bedoelen.
Bestaande uit een zachte, luchtige broodpannenkoek met kruidige kip massala, kousenband, aardappelen en een eitje. De basis van een goede roti zit ‘m niet alleen in de perfect gekruide kip, maar zeker ook in de roti vellen.
Als je een écht lekkere roti wilt, ga dan naar een (Surinaamse) toko. Daar vind je namelijk de authentieke roti vellen, bereid met onder andere gele spliterwten. Deze zijn echt een wereld van verschil met de supermarktvarianten, die vaak taaier en veel minder smaakvol zijn.
De oorsprong
Toen in de late 19e eeuw Hindoestaanse arbeiders vanuit India naar Suriname kwamen, brachten ze niet alleen hun cultuur mee, maar ook hun keukengeheimen. Eén daarvan was roti, een broodpannenkoek dat vaak gegeten werd met groenten en curry.
In het warme Suriname mengde deze traditie zich met lokale smaken: kousenband, eieren, aardappelen en kip werden al snel vaste onderdelen van het gerecht. Zo ontstond een nieuwe variant van roti, vol Surinaamse invloeden. Wat begon als een herinnering aan thuis, is nu niet meer weg te denken uit de Surinaamse eetcultuur.
De perfecte kip massala bereiden
Voor een goede roti kip massala begint alles met de kip. Gebruik bij voorkeur kipdijfilet (of kip met bot) voor extra smaak. Kipfilet zou op zich kunnen, maar de kip wordt extra mals dankzij het kleine vetrandje dat de kipdijfilet heeft. Verhit een ruime pan met een scheutje zonnebloemolie en bak de kip allereerst goudbruin aan.
Voeg vervolgens een royale hoeveelheid masala kerrie en gemalen komijnzaad toe en bak even mee. Snijd twee tomaten grof en bak ze kort mee, zodat ze hun smaak goed afgeven. Hierna blussen we onze roti af met water en voegen we een kippenbouillon blokje toe. Daarna gaan de aardappelen erbij en laten we alles zo’n drie kwartier rustig pruttelen, zodat de smaken goed in de kip en aardappelen trekken.
Voor extra pit kan je een madame Jeanette peper toevoegen. Maar pas op: deze Surinaamse peper is loeiheet! Laat de peper ongeveer tien minuten meekoken voor een subtiele scherpte, of langer als je van echt pittig houdt. En we spreken uit ervaring als we ze zeggen dat het echt heel spicy wordt als je de peper te lang mee laat pruttelen.
Kousenband en eitjes
Terwijl de kip suddert koken we de kousenband beetgaar. Snijd de lange bonen in stukjes van 3-5 centimeter en kook ze zo’n acht minuten in (gezouten) water. Vervolgens roerbak je ze met een gesnipperd uitje en een fijngesneden teentje knoflook voor extra smaak. Daarnaast koken we twee eieren hard. Die eitjes zijn echt een onmisbaar onderdeel van roti kip massala.
Serveren en genieten
De vellen kun je kort opwarmen in de oven of pan (of zelfs de magnetron). Ze blijven dan goed vouwbaar maar de kou is er wel vanaf. Verdeel vervolgens de kip massala, aardappelen en kousenband over het bord, leg er een eitje bij en serveer met een (warm) roti vel. Dit gerecht kent overigens veel varianten, afhankelijk van familietradities en persoonlijke voorkeuren maar deze versie is wat ons betreft de allerlekkerste. En vergeet niet: roti eet je met je handen!
140 reacties
Hallo,
wat voor aardappels gebruik je?
Hoi Nina, dat maakt niet zoveel uit dus neem wat je lekker vindt!
Heb dit gemaakt met kippenpoten en ik moet zeggen ik vond het heerlijk. Eerst had ik een andere soort roti maar deze is veel lekkerder dus ik ben blij met dit gerecht thnx voor het delen.
Hoi Monique, een groter compliment kunnen we niet krijgen. Dankjewel! 🙂
Ik gooi er meestal zoete aardappel en pompoen bij als extra groenten. Voor de smaak vind ik ene flinke scheut witte peper en ketjap ook wel wat toevoegen 🙂
Hoi Alejandro, dat klinkt heerlijk. Goed idee!
Dit vanavond koken. Ik marineer de kip alvast in de kruiden!
Slim Lissi, kan het er lekker intrekken! 🙂 Geniet ervan!
Hoi ik heh nu 2x jullie roti gemaakt super lekker, maar vandaag smaakte nergens naar proefde alleen maar kruiden ik heb 25 gr graham massala gebruikt maar ander merk kan het daar aan liggen
Garam massala is heel wat anders. Gebruik Hindoestaanse massala bijvoorbeeld van het merk Nandan
Superlekker! Nu voor 2e keer gemaakt. Vind de uitleg heel duidelijk, fijn ook de foto’s erbij.
Dank jullie wel! Ga zeker meer recepten van de site maken.
Kun je ook voorgekookte aardappels pakken?
Hoi Samantha, ja zeker! Succes 🙂 Groet, team SmaakMenutie
Jammer dat het recept voor de roti (dus de broodvellen) ontbreekt, zoveel lekkerder om zelf te maken. Verder ziet het recept er goed uit!
Hoi Patricia, de rotivellen gaan we zeker nog een keer zelf maken. Deze stonden al op ons lijstje! Voor het gemak kozen we deze keer voor de voorverpakte vellen. Dan is het gerecht net even wat sneller klaar. Groet, Tim- SmaakMenutie
Vanwege tijdgebrek zelf rotipannekoek verzonnen, en nog lekker ook, vonden wij. Half half bloem en maismeel mengen, scheut olie erbij en met havermelk tot goede dikte gemengd. Na t bakken bleek dat je de boven en onderkant ook mooi van elkaar kunt halen. Dun gebakken in beetje olie. Heerlijk, en snel.
Wat fijn dat je eigen roti gelukt is Annet! Bedankt voor het delen van je recept 🙂
Heerlijk recept!
Ik heb de roti vellen bij de toko gehaald. Deze liggen in de diepvries, lekker makkelijk en goed te bewaren.
Fijn dat ons recept in de smaak viel Kirsten! En roti vellen kan je inderdaad heel goed bij de toko halen, helemaal mee eens 🙂
Tip: Hoi, ik heb dit geleerd van een Hindoestaanse dame toen ik 15 was. Het is heel belangrijk om de masala eerst zo’n 10 minuten (zacht) te bakken met een olie, ui en knoflook en dan pas de kip mee te bakken. Door het zacht bakken van de masala gaat de bittere smaak volledig weg.